Nýrsko, hrad Pajrek a zpět

Popis: Ve městě Nýrsko a jeho okolí čeká na nejednoho turistu bohatá historie a okouzlující příroda Pošumaví. Ve městě můžete navštívit kostel sv. Tomáše, židovský hřbitov nebo muzeum Královského hvozdu. Úpatí šumavských hvozdů, nebo chcete-li Královských hvozdů, vás nadchne okouzlující přírodou a příjemnou 5 km dlouhou procházkou, která vede k zřícenině hradu Pajrek, jenž se nachází na severovýchodním výběžku hory Hraničář, a zpět do Nýrska. Zřícenina bývala původně pohraničním hradem, měla obranný charakter a svůj název nese na základě německé pověsti o bavorském rytíři, který hrad postavil. Lidé však neznali jeho jméno a tak hrad pojmenovali jako „Bayer in der Eck“. Představit si napětí, odvahu a nelítostný boj, který zde probíhal v 15. století proti bavorským křižáckým vojskům, je u zříceniny Pajrek více než snadné. I když dnes můžete obdivovat pouze zříceninu paláce, věže a vytesané příkopy ve skále, vězte, že toto místo obklopené hustými lesy je opravdu magické. Vydejte se za poznáním z romantického Nýrska ke zřícenině hradu Pajrek, na kterém se sice nemilosrdně podepsal čas, jeho historie je však perfektně zachována.

Z vyhlídky u zříceniny Pajrek se vám rovněž nabízí výjimečný výhled na jednu z nejkrásnějších vodních přehradních nádrží Nýrsko.

Kontakt:
Pajrek, Nýrsko
GPS: 49.2770564N, 13.1372281E

Vzdálenost:
– od penzionu: 7,5 km
– od Klatov: 24 km
– od Železné Rudy: 24 km

Otevírací doba:
– zřícenina je volně přístupná po celý rok

Ceník:
– bez poplatku

Náročnost:
– na pohodu – trasa dlouhá 5 km je kombinací silnice, pěších zón a lesních resp. polních cest, mírné stoupání a převýšení, v okolí zříceniny je nutná opatrnost, vstup je na vlastní nebezpečí

Vhodné pro:
– děti do 5 let
– děti starší 6 let
– seniory
– psy

Claim

Penzion St. Leonhard*** - vaše klidná dovolená v prostředí šumavské samoty.

OBSAZENOST 2024