Pohádková cesta za splněným přáním a energetickým vyladěním – aneb z Dešenic ke kapli sv. Jana

Vydejte se na netradiční výlet na Šumavě, který potěší nejen děti, ale i rodiče. Ať už malí nebo velcí, všichni máme svá tajná přání. Věděli jste, že u kaple sv. Jana v Dešenicích mají “lavičku přání” a že cestou k ní půjdete Pohádkovou ulicí?

Pokud patříte ke zdatnějším turistům nebo hledáte-li aktvinější výlet s dětmi na Šumavě, můžete se na cestu vydat přímo od našeho penzionu (8,4 km). V opačném svoji cestu můžete začít přímo v Dešenicích, kam pohodlně dojedete autem nebo autobusem či vlakem z Nýrska.

První úsek cesty vede po naučné stezce “Po stopách formanů”, na kterou se připojte buď na náměstí nebo u dešenického vlakového nádraží (podle typu dopravy). Naučná stezka měří cca 13 km, proto ji připravujeme jako samostatný výlet. Tento výlet věnujeme Dešenicím a pohádkovému výletu ke kapli Sv.Jana Nepomuckého. Hledáte-li netradiční výlet na Šumavě, právě tento si zaslouží vaši pozornost.

Pohádková etapa od mokřadu do Oázy zdraví = výlet s dětmi na Šumavě co potěší i rodiče

První část cesty vede přes dešenický mokřad Mokrouš, což je nově zřízená oddychová zóna s přírodním mokřadem a lavičkami a dětským hřištěm. Přes Dešenický potok pak pokračujte směrem k lesu podél zástavby rodinných domů. Právě zde se nachází Pohádková ulice, která je označena keramickou cedulkou. V ulici najdete mnoho krásných keramických pohádkových postaviček a zvířátek, které zdobí domy a zahrady. Postavičky vyrábí v keramické Jiřina Krabcová a Anna Halasová.

Dešenická Zahrada zdraví

U lesa na výletníky čeká volně přístupná Oáza zdraví, kde návštěvníci najdou léčivé keře a léčivou pyramidu.
Oázu vybudoval místní Spolek pro radost a nabízí jak odpočinkovou část s lavičkami, tak část, ve které najdete léčivé keře s informačními tabulemi a především dominantní prvek celé zahrady – léčivou pyramidu. Chcete-li energetickou léčivou pyramidu vyzkoušet, je doporučeno ulehnout na dřevěnou lavičku na minimálně půl hodiny hlavou na sever a nohama na jih. Případě ji navštivte po cestě zpět a dobijte si baterky.

Železniční přejezd s pohádkovým puncem

Od oázy zdraví pokračujte po asfaltové cestě stále směrem k lesu, až dojdete k železničnímu přejezdu v lese. Zde vás čeká další pohádkové zastavení u domu u trati, kde můžete dát dětem za úkol spočítat a najít všechny postavičky a zvířátka.

Formanskou cestou

Od přejezdu pokračujte po značení naučné stezky směrem do kopce. V lesích jsou stezky tvořené hlubšími brázdami, což jsou pozůstatky cest, po kterých kdysi jezdily formanské vozy tažené koňmi.

Lavička přání u Kaple sv.Jana

Po prudším stoupání dojdete ke kapli Sv.Jana, o které se nezachovalo příliš písemných zmínek. S jistotou lze říci, že na mapách je značená již v 17. století. Jedná se o malou kapličku uprostřed půvabných lesů. Najdete u ní “Lavičku přání”, kde můžete zanechat svá tajná přání. Ta napište, zavěste a čekejte, zda se splní. Papír a tužka bývá vždy k dispozici, stejně tak i návštěvní kniha.

Až si odpočinete, můžete se vydat stejnou cestou zpět do Dešenic.

Dešenice

A když už budete v Dešenicích, nezapomeňte se po nich také trochu porozhlédnout. Za zmínku stojí Dešenická tvrz v horní části dešenické návsi. Její historie sahá až do 14. století. Původně gotická tvrz byla do renesanční podoby přestavěna na přelomu 16. a 17.století. Tvrz vystřídala řadu majitelů. V době, kdy patřila rodu Hohenzollernů zde byl zřízen knížecí pivovar. Pivo se zde vařilo až do roku 1946. Dnes je zde od roku 2015 zbudováno Muzeum pivovarnictví, které seznamuje návštěvníky s tradicí výroby piva na Šumavě. Pod celou tvrzí jsou dochovány v perfektním stavu sklepy s klenutými stropy.

Kámen doteku v Dešenicích

Kámen doteku je výsledkem společné iniciativy “Královský hvozd, za kterým stojí přeshraniční Akční sdružení, ve kterém je zapojeno 11 obcí okolo českého hraničního hřebenu s horou Ostrý a Svaroh. Ve sdružení najdete pět bavorských a šest českých obcí. V každé z obcí je číslovaný Kámen doteku – vyhlazené místo určené k doteku. V Dešenicích je umístěn vlevo od vchodem do tvrze poblíž sochy sv. Jana Nepomuckého. Pohlaďte zbroušené místo a spojte se s krajinou a skálou, která po staletí spojuje obyvatele Královského hvozdu.

Šumava s dětmi nemusí být nudná a tento šumavský výlet je toho příkladem.

pohádkový výlet s dětmi

výlet s dětmi na šumavě – pohádková cesta a energetická pyramida

zdroj obrázku: https://plzen.rozhlas.cz/v-desenicich-maji-novou-zahradu-zdravi-7951124

Claim

Penzion St. Leonhard*** - vaše klidná dovolená v prostředí šumavské samoty.

OBSAZENOST 2024