Za léčivou vodou na vrch Prenet – zajímavý výlet na Šumavě

Šumava má bohatou historii i svá tajuplná místa, která mohou být cílem pro zajímavý výlet na Šumavě. Poznejte na svých toulkách tajemný vrch Prenet (1071 m), jehož historie se datuje až do středověku.

Jak už to obvykle bývá, i hora Prenet byla součástí hraničního hřebene. A protože tudy vedla důležitá obchodní stezka z Bavor do Klatov (Zwieselská), vznikla na vrcholu Prenet malá osada. O osadě se dozvídáme z historických pramenů především ve spojitosti s výběrem “prenetského cla” a také jako o místu, kde si mohli cestující odpočinout. V roce 1408 zde byla vystavěna kaple zasvěcená Sv. Kunhutě.

Kousek pod kaplí byla později vystavěna kaplička sv. Walburgy, která dle pověsti, nechala pod kapličkou vytrysknout léčivou vodu, za kterou putovali poutníci ze širokého okolí. V pramenu omývali své vředy a obětovali slepičí vejce. Případně čeřili vodu ve studánce, aby přivolali déšť v období sucha. Vypráví se, že ku pomoci jim byla i různá andělská stvoření. V blízkosti studánky byla vystavěna poustevna, kterou obýval poustevník až do 18.století.

Prenet má bohužel pohnutou historii především z důvodu, že většina obyvatelstva byla německého původu, a tak po odsunu německého obyvatelstva v roce 1946 začala osada chátrat a zůstala zcela vilidněna. Dnes spadá pod Hojsovu Stráž a díky péči občanského sdružení Společnost Hojsova Stráž byla kaple zrestaurována a zachována pro další generace.

Ať už na léčivou vodu uvěříte či nikoliv, pravdou je, že Prenet vám může nabídnout mnohem více. Především krásné výhledy do úhlavského údolí a protilehlý masiv Ostrého. Voda ze studánky má léčit především oční neduhy. V dnešní době, kdy trávíme velké množství času před různými obrazovkami, může být omytí očí v prenetské studánce prospěšné a za zkoušku to jistě stojí.

Zdatní turisté mohou na tento výlet vyrazit přímo od našeho penzionu St.Leonhard. Na Prenet je čeká trasa dlouhá 15 km, která je vedena po cyklotrasách a značených cestách hezkou přírodou. Je však potřeba počítat s určitým převýšením, neboť Prenet je jedním z vrcholů oblíbené šumavské hřebenovky. Trasu naleznete zde.

Trasu však můžete zkombinovat i přejezdem vlakem z Nýrska směr Železná Ruda. Vystoupíte ve stanici Zelená Lhota, odkud to je to po zelené turistické značce na Prenet cca 5,7 km.

V každém případě platí, že hledáte-li zajímavý výlet na Šumavě či tajuplné místo Šumavy, je Prenet trefou do černého.

tipy na výlet šumava

zajímavý výlet na šumavě

Adresa:
Prenet, Hojsova Stráž
GPS: 49°14’30.893″N, 13°12’22.287″E

Vzdálenost:
– od penzionu: 15 km
– od Klatov: 22 km
– od Železné Rudy: 13 km

Náročnost:
– náročnější terén – celodenní aktivity, celodenní výlet na Šumavě, vyhlídka

Vhodné pro:
děti starší 6 let
pejskaře
outdoorové nadšence
cyklisty vyhledávající náročnější stezky
aktivní seniory

Claim

Penzion St. Leonhard*** - vaše klidná dovolená v prostředí šumavské samoty.

OBSAZENOST 2024